Cvetoče dekle
Pravljica, ki ponudi mladim puncam in dekletom pozitiven prvi pogled na menstrualni cikel.
Ko sem se o menstruaciji pogovarjala z deset do dvanajst let starimi dekleti, so mi pretežno pripovedovale o sramu in gnusu, o zadregah.
In ko na Delavnicah za maternice z odgovornimi lastnicami vprašam ženske o njihovi prvi menstruaciji, je včasih kar težko poslušati. V grobem bi lahko njihove intimne izkušnje strnila takole:
Upoštevati moramo, da naši starši niso imeli dostopa do informacij, ki so na voljo zdaj, in da je tabu ženske cikličnosti globoko zakoreninjen tudi danes. Še vedno so pogovori o menstruaciji običajno precej tehnični, večina mam pa je v stiski, kako in kdaj pogovor sploh začeti.
Običajno zaradi te stiske postanemo ene vrste “srčni štori”, saj hočemo sicer najboljše, ampak ko otrok ne sodeluje, kot bi si želele (in pogosto ne), se ne znajdemo. V zadnjem času se je začelo name obračati vse več mamic odraščajočih punc in deklet. Sprašujejo se: Kako naj se sploh lotim pogovora in kaj naj ji povem?
Najbolj boste hčeram seveda pomagale s svojim zgledom, s sledenjem svoji cikličnosti, z upoštevanjem svoje narave in raziskovanjem, kaj in kdaj vam polni vrelec in kaj ne. Knjiga Cvetoče dekle vam lahko pri tem služi kot pripomoček. Kot tisti začetek iskrenega pogovora med vami in vašo odraščajočo hčerjo, vnukinjo, prijateljico …
Zgodba knjige Cvetoče dekle
Projekt Ženska Ženski in Cvetoče dekle
Pravijo, da moraš zgraditi tri hiše, da veš, kaj bi zares rad. Tako je tudi s knjigami. In ker je to moja tretja knjiga, sem se vprašala: Kaj sem se naučila ob izdajanju prvih dveh in kaj bi tokrat rada naredila drugače? Tako je nastala serija projektov Ženska Ženski. Udeleženke Delavnic za maternice z odgovornimi lastnicami sem povabila k sodelovanju. Ideja je bila, da slikamo, čeprav “ne znamo slikati”. Seveda vem, da vsak zna slikati, vprašanje pa je, ali lahko vsak amater poslika tudi knjigo? Khm … odvisno, kdo sodi, najbrž.
Ker je eno izmed sporočil, ki jih bolj ali manj uspešno komuniciram, to, da ni treba biti popolna, da narediš nekaj dobrega smo se dogovorile, da se dobimo, pa da vidimo, kaj nastane. In kar je nastalo, je čudovito. V slike smo vtkale svoje izkušnje, simboliko in pa seveda druženje v ženskem slogu. Cele popoldneve smo preživele skupaj in prav kakor so ženske včasih skupaj kožuhale koruzo, smo me skupaj ustvarjale nove in nove ideje. Druga drugo smo bodrile, ene so kuhale, druge podpirale, tretje obupovale in četrte učile. Vsega je bilo in tako se nam je zdelo prav. Tole sta dve od devetih risbic, ki so nastale med našimi druženji.
Težko rečeš, kje se konča narava in začne ženska
Ženska v svoji cikličnosti venomer prehaja med svojo svetlo in temno platjo, radostjo in sencami, dnevom in nočjo, soncem in luno. Znotraj teh prehodov gre skozi 4 letne čase: zimo, pomlad, poletje in jesen. Kot v naravi je tudi pri ženski vsak malo drugačen, vsak jo po svoje zaznamuje, vsak jo vodi k drugačni rasti. Celo obraz je drugačen, ko smo v temi ali ko nam ga ožarja svetloba. Letni časi so povezani tudi z elementi, svetli del cikla zaznamujeta ogenj in zemlja, temnega pa voda in zrak, zato podoba ženske vznikne prav iz valovanja in prepletanja njih.
Menstrualni počitek
Od tega, kako poteka čas menstrualne krvavitve, je odvisno, kako se bomo počutile skozi preostali del cikla. Čeprav je danes menstrualni počitek v “naprednem” svetu na zatožni klopi, je za ženske še kako pomemben. Pomembno pa je tudi, kako ga preživimo.
Na sliki so ideje, ki sta jih mami in Tia skupaj premišljevali. Lahko gremo v naravo in se povežemo z njo, lahko beremo knjige, ki nas pripeljejo bliže k sebi, ali poslušamo glasbo, ki nam pomaga začutiti svojo bit. Lahko se družimo z ženskami, ki prav tako krvavijo ali pa nas želijo podpreti, lahko plešemo ali si pripravimo kopel s cvetnimi listi ali izbranimi čaji. Z vašim dragim dekletom lahko poiščeta še svoje ideje za počivanje.